Zahraničné projekty

Domáce projekty


Komponent 9: Efektívnejšie riadenie a posilnenie financovania výskumu, vývoja a inovácií
Investícia 3: Excelentná veda, 09I03-03-V01-00105, trvanie projektu 2022-2025, podpora výskumníka Mgr. Larysy Bugyny, PhD., vykonávateľ Úrad vlády Slovenskej republiky, prijímateľ Univerzita Komenského v Bratislave. 
Štipendiá pre excelentných výskumníkov ohrozených vojnovým konfliktom na Ukrajine.
Podpora výskumníka Mgr. Larysy Bugyny, PhD., na Univerzite Komenského v Bratislave, pri relokácii jeho výskumnej činnosti na Slovensko. A to tak, aby z úspešného zapracovania výskumníka u prijímateľa benefitovali obe strany a podporil sa rozvoj výskumného potenciálu u jednotlivca aj prijímateľskej inštitúcie.

Komponent 9 Bujdáková: Fungovanie mikrobiálnych biofilmov a stratégie boja proti nim – FunBiof
Matching granty ku zdrojom získaným v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa: POO Matching Grant – Bujdakova 09I01-03-V04-00022, trvanie projektu 2024-2026, hlavný riešiteľ prof. RNDr. Helena Bujdáková CSc., prijímateľ Univerzita Komenského v Bratislave.
Najdôležitejšou súčasťou projektu je jeho experimentálna časť zameraná na štúdium fyziológie a rezistencie mikrobiálnych biofilmov, ktorá je realizovaná na CUPriF. Cieľom je rozšírenie poznatkov študujúcich rôzne aspekty (QS, disperzné bunky, rezistencia) zmiešaných biofilmov formovaných klinicky významnými patogénmi. Zároveň by mala vedecká časť projektu prispieť k riešeniu možnosti využitia bioaktívnych molekúl vrátane antibiotík na eradikáciu týchto mikroorganizmov v novo-dizajnovaných systémoch. Vedecká časť projektu je úzko previazaná s ďalšími aktivitami zameranými na: rozvoj osobných zručností a vzdelávanie doktorandov, mladých vedeckých pracovníkov a študentov magisterského štúdia; disemináciu dosiahnutých výsledkov, poznatkov a skúseností získaných v rámci riešenia projektu a to vzhľadom ku: vede – zlepšenie zručností v IT technológiách potrebných k výskumu, rozvoj využívania databáz pre zverejňovanie výsledkov a dát podporovaných EU, publikovanie v open access časopisoch; verejnosti – zverejňovanie aktivít projektu na rôznych platformách ako sú web stránka, sociálne siete, alebo účasť na Dňoch otvorených dverí, Noci výskumníkov, diskutovanie problematických otázok v biologickom výskume na stredných školách a poukázanie na význam kritického myslenia vo vede; manažment – získavanie skúseností na základe školení a vzdelávacích aktivít zameraných na manažment a ich zverejňovanie formou blogov v nezávislých médiách. Vedecká časť projektu by mala viesť ku kvalitatívnemu zlepšeniu výskumu podporeného infraštruktúrou, pričom bez tejto nevyhnutnej podmienky je naplnenie excelentnosti na CUPriF, ako aj doplnkových aktivít úzko súvisiacich s projektom, veľmi problematická.

Vývoj nanosystémov na báze albumínu a dendriméru proti vírusu kliešťovej encefalitídy

Grantová schéma APVV-23-0348, trvanie 09/2024-06/2028. Zodpovedný riešiteľ spoluriešiteľskej organizácie: RNDr. Kamila Koči, PhD., spoluriešitelia: RNDr. Martina Labudová, PhD., PhDr. Eva Nováková
Cieľom projektu je vytvoriť a otestovať nanosystémy založené na dendriméri PAMAM a ľudskom sérovom albumíne, značených zavádzacími peptidmi ako aj ťavými nanoprotilátkami a malými blokujúcimi peptidmi, ktoré blokujú vírus kliešťovej encefalitídy (TBEV). Súčasťou projektu je aj hodnotenie stability, bezpečnosti a biodistribúcie nanosystémov in vitro a in vivo. Antivírusová aktivita nanosystémov vyvinutých v tomto projekte bude využitá v klinickom testovaní anti-TBEV terapeutík.

Obranné mechanizmy mikrobiálnych a živočíšnych buniek pri znižovaní ich citlivosti na rastlinné defenzné zlúčeniny
Grantová schéma APVV-19-0094, trvanie 07/2020 – 06/2024. Zodpovedný riešiteľ spoluriešiteľskej organizácie: prof. RNDr. Yvetta Gbelská, CSc., spoluriešitelia: N. Tóth Hervay, D. Eliaš, S. Kendra, M. Štefánek.
V projekte sa orientujeme na výskum vybraných rastlinných látok a ich semisyntetických analógov ako možných nástrojov modulácie proliferácie a životných prejavov mikrobiálnych a neoplastických buniek. Živé bunky vyvinuli niekoľko obranných stratégií proti toxickému pôsobeniu rôznych látok ako základnú vlastnosť, ktorá umožňuje bunke prežiť v prirodzenom prostredí. Okrem odozvy špecifickej pre rôzne organizmy sa počas evolúcie vyvinuli všeobecné stratégie prítomné v rôznych typoch živých buniek nevynímajúc cicavčie neoplasticky transformované bunky, eukaryotické a prokaryotické mikrobiálne bunky. V projekte sa zaoberáme podrobnou analýzou účinkov vybraných rastlinných obranných látok a ich semisyntetických derivátov na neoplastické a mikrobiálne bunky.

Pohlavne-špecifický mikrobióm a génové interakcie v patogenéze behaviorálnych a gastrointestinálnych symptómov v animálnom modeli porúch autistického spektra
Grantová schéma APVV-20-0114, trvanie od 2021. Riešiteľ spoluriešiteľskej organizácie doc. RNDr. Katarína Šoltys, PhD.
Cieľom tohto projektu je preskúmať vzájomné prepojenie genetiky, črevného mikrobiómu a pohlavia vo vývoji porúch autistického spektra (PAS). Prostredníctvom transplantácie fekálnej mikrobioty (FMT) od detí s PAS a neurotypických kontrol oboch pohlaví myšiam s autistickým genetickým pozadím budeme sledovať vplyv pohlavne špecifickej črevnej mikrobioty a génov na behaviorálne a gastrointestinálne prejavy a na charakter regulácie príjmu potravy.

Adaptívne mechanizmy vláknitých húb – prvý krok k indukcii rezistencie voči antifungálnym zlúčenin
Grantová schéma VEGA 1/0388/22. Trvanie projektu: 01/2022 – 12/2025. Zodpovedný riešiteľ: P. Olejníková (STU), zástupca vedúceho projektu (PriF UK): Nora Tóth Hervay, spoluriešitelia: Yvetta Gbelská, Daniel Eliaš.
Ťažký zdravotný stav sprevádzaný znížením imunity znásobuje riziko infekčných ochorení, vrátane fungálnych infekcií. Úspešná terapia mykóz, častokrát život ohrozujúcich ochorení, závisí na obranných mechanizmoch patogéna a hostiteľa. Vďaka príbuznosti eukaryotických buniek patogéna a hostiteľa je liečba mykotických infekcií limitovaná. Ďalším limitujúcim faktorom liečby je aj nárast rezistencie húb voči pôvodne účinným antifungálnym zlúčeninám. Prvou reakciou vláknitých húb na prítomnosť antifungálnych zlúčenín je indukcia adaptívnej odpovede na stresové podmienky. Cieľom nášho projektu je odhaliť dôležité regulačné mechanizmy, ktoré zabezpečujú adaptívnu odpoveď so zameraní sa na hlavné transkripčné faktory a ich cieľové gény, ktoré sa podieľajú na stresovej reakcii vláknitých húb. Objav nových transkripčných faktorov regulujúcich adaptívnu odpoveď vláknitých húb pomôže hlbšie porozumieť mechanizmom stresových reakcií a odhaliť ich vzťah k vzniku rezistencie húb voči pôvodne účinným zlúčeninám.

Štúdium interakcií mikrobiómu kliešťa a vírusu kliešťovej encefalitídy
Grantová schéma VEGA 2/0040/23, trvanie 2023-2026, zástupca vedúceho projektu RNDr. Kamila Koči, PhD., zodpovedný riešiteľ z verejnej VŠ pri spoločných projektoch so SAV.
Cieľom projektu je (i) určiť spektrum mikrobiálnych druhov v kliešťoch infikovaných vírusom kliešťovej encefalitídy (TBEV) (ii) charakterizovať interakcie medzi TBEV a vybranými mikroorganizmani v experimentálne koinfikovaných kliešťoch a (iii) objasniť úlohu imunitných dráh v kliešťoch infikovaných TBEV. Cenné výsledky získané prostredníctvom inovatívneho prístupu prispejú k pochopeniu komplexných vzťahov medzi mikrobiálnym spoločenstvom, imunitou a vírusom, ktoré určujú vektorovú kompetenciu kliešťov.