Pre koho sú opičie kiahne hrozbou a kto by mal dostať vakcínu? Virologička vysvetľuje, ako vieme predísť epidémii

Európu posledné dni strašia opičie kiahne. Objavili sa už dokonca v Českej republike, Maďarsku a Rakúsku, čiže iba pár kilometrov od hraníc so Slovenskom. Odborníci hovoria o tom, že je len otázkou času, kedy budeme mať prvý prípad aj u nás. Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že plánuje nakúpiť 2-tisíc vakcín proti tomu infekčnému ochoreniu. Kedy presne na Slovensko dorazia prvé vakcíny zatiaľ známe nie je. Pre koho môžu byť opičie kiahne vážnejšou hrozbou a kto by sa mal dať prioritne zaočkovať? Virologička z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského Tatiana Betáková nám v rozhovore okrem iného vysvetlila aj to, ako môžeme predísť vypuknutiu pandémie.


Netreba ju podceniť, ani keď nosíme respirátory. Kto by nemal zabudnúť na očkovanie proti chrípke?

Spomalenie šírenia vírusu chrípky je dôkazom, že umývanie rúk, nosenie rúšok, vetranie v miestnosti a dodržiavanie vzdialeností sú účinné,“ hovorí virologička Tatiana Betáková z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, ktorá sa dlhodobo venuje výskumu chrípky.


Letný workshop pre študentov stredných škôl a osemročných gymnázií, popularizácia vedy medzi deťmi

Začiatkom júla 2021 sa uskutočnil pilotný ročník letného workshopu a semináru pre študentov stredných škôl a osemročných gymnázií pod vedením doc. RNDr. Kataríny Šoltys, PhD. zameraný na rozšírenie poznatkov v oblasti molekulárnej biológie a zoznámenie sa s laboratórnou prácou. Na to, ako prebiehal, sa môžete pozrieť na nasledujúcom odkaze.